Ekonomi

Bakan Kurum açıkladı: İstanbul’da riskli binalar taşınacak

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, İstanbul’da olası bir depremde risk oluşturan binalara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum İstanbul’a 1,5 milyon riskli konutu hem Anadolu hem de Avrupa yakasında belirlediğimiz iki rezerv bölgeye taşıyacağız.”söz konusu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un açıklamalarından satır başları;

Kentsel dönüşüm sürecini seferberlik anlayışıyla yürütmek zorundayız. Buradaki kararlılığımızı her zaman sorumluluğun altına koyarak yürütmek zorundayız. Sayın Cumhurbaşkanımız önümüzdeki günlerde değerli projelerimizi açıklayacak. Hem kentsel dönüşümü finanse etme kararlılığımız hem de Marmara Bölgesi için kentsel dönüşüm hedefimiz.

1,5 MİLYON KONUTU TAŞIYACAĞIZ

Oluşturulacak yeni rezerv alanlarda ilave nüfus getirmeden uydu şehirlerimizle birlikte çalışacağız. İstanbul’da dönüştürülmesi gereken 1,5 milyon bağımsız bölüm var ve bunların 300 bininin bir an önce dönüştürülmesi gerekiyor. İstanbul’da sadece bakanlığımızın 94 bin bağımsız bölümden oluşan projesi var.

1,5 milyon riskli konutu hem Anadolu yakasında hem de Avrupa yakasında 2 rezerv alana taşıyacağız. Bu çerçevede tüm deprem bölgelerinde ve Marmara Bölgelerinde kentsel dönüşüm projelerimizi yoğunluğu azaltarak sürdüreceğiz. Sanayi bölgelerimizi depreme karşı güçlendirmek için de adımlar atacağız. 780 bin kilometrekarelik vatan toprakları içinde tüm bu çalışmaları eş zamanlı olarak yürüteceğiz.

hanihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu