Haber

Lübnan’ın modern panayır alanı, UNESCO Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor

Lübnan’ın kuzeyindeki Rashid Kerami Uluslararası Sergi Kampüsü, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Tehlike Altındaki Dünya Mirası Listesi’ne dahil edildi.

UNESCO’nun Twitter hesabından yapılan açıklamada, liman kenti Trablus’ta 1964 yılında yapımına başlanan Reşid Kerami Uluslararası Fuar Yerleşkesi’nin UNESCO Dünya Mirası ve UNESCO Dünya Mirası Tehlike Altında olduğu açıklandı. listeler.

Lübnan ve Ortadoğu’ya modern bir fuar alanı kazandırma fikriyle inşasına başlanan Reşid Kerami Uluslararası Fuar Yerleşkesi’nin planı, 1962 yılında Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer tarafından çizildi.

Kampüsün inşaatına 1964 yılında çizimleri tamamlandıktan 2 yıl sonra başlanmış ve 10 yıllık çalışma sonucunda 1975 yılında son aşamalara gelinmiştir. Ancak o dönemde Lübnan’da başlayan ve 15 yıl süren iç savaş nedeniyle binanın inşaat çalışmaları durduruldu.

Lübnan’ın yeniden inşası kapsamında 1990 yılında fuar yerleşkesinin bazı bölümleri yeniden inşa edildi ancak mekan, yapımı fikri olan uluslararası bir ekonomik ve kültürel merkez olma rolüne ulaşamadı.

Kampüste açık ve kapalı fuar alanları ile konser sahneleri bulunmaktadır.

cubuk-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu