Haber

Marin: İsveç ile aynı zamanda NATO üyesi olmak istiyoruz

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ülkesinin İsveç ile aynı zamanda NATO’ya üye olmak istediğini bir kez daha dile getirdi.

Münih Güvenlik Konferansı’nda Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ortak açık oturuma katılan Marin, “Mesajımız (NATO)’ya katılmak istiyoruz ve birlikte katılmayı tercih ediyoruz ( Marin, Finlandiya ve İsveç hükümetlerinin Türkiye ve Macaristan’a, iki ülkenin eş zamanlı olarak NATO’ya katılmasının “herkesin çıkarına” olduğu yönünde “açık bir mesaj” verdiğini belirtti.

“Türkiye kendi elinde”

Finlandiya parlamentosu dün 28 Şubat’ta NATO’nun kurucu anlaşmalarını onaylamak için oylama yapmaya karar verdi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, parlamentonun kararıyla ilgili olarak, “Bu bizim irademizin bir ifadesidir. Bu irade karşısında göstereceği yaklaşım, yalnızca ve yalnızca Türkiye’nin kendi elindedir.”

Türkiye İsveç’in üyeliğini onaylamasa bile Finlandiya’nın NATO’ya katılabileceğini anlatan Finlandiya Cumhurbaşkanı, “Adaylık başvurumuzu geri çekemeyiz, bunu da yapmak istemiyoruz” dedi.

Finlandiya Parlamentosu Dış Bağlantılar Komisyonu Başkanı da bu yasama döneminde NATO’ya katılım için gerekli parlamento sürecini tamamlamayı hedeflediklerini belirtti.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından geçen yıl Mayıs ayında NATO üyeliği için başvurdu. İsveç’in üyeliği konusunda başından beri daha temkinli davranan Türkiye, başkent Stockholm’de Kuran-ı Kerim yakılmasına izin verilmesinin ardından mevcut koşullarda İsveç’in onay vermesinin söz konusu olmayacağı yönünde bir açıklama yaptı. Finlandiya’ya yeşil ışık yakılabilir.

Reuters/ EC,ET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu