Haber

Bingöl’de “Afet Önlemleri İstişare Toplantısı” yapıldı

Sivil toplum kuruluşu ve ilgili kurum temsilcilerinin katılımıyla Bingöl’de “Afet Önlemleri İstişare Toplantısı” gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü İsa Gülgür, Ticaret ve Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin ardından bölgedeki binalarda bulunan taşıyıcı kolon, kiriş ve perde betonlarda hasar tespiti yaptıklarını söyledi. şehir.

Bingöl merkezde ağır hasarlı yapının bulunmadığını belirten Gülgür, Genç ilçesindeki yığma taş yapılar ile Servi bölgesine bağlı 3 köyün de ağır hasar gördüğünü belirtti.

İnşaat Mühendisleri Odası ve Mimarlar Odası’ndan 70 gönüllünün desteğiyle hasar tespit çalışmalarını genişleteceklerini belirten Gülgür, şöyle devam etti:

“Dün prestij ile yaptığımız çalışmada Genç ilçe ve Servi bölgesinde 2 adet kullanılmayan taş yığma yapı yıkıldı. Burada 25 adet hafif hasarlı, 2 adet orta hasarlı ve 59 adet ağır hasarlı binamız var. Adaklı’da kolon ve kirişlerinde hasar olduğu için tedbir amaçlı boşaltıldı.PTT binasında da ağır hasar tespit edildi.Okullarımızda kasvet yok.Daha önce yıkma kararı aldığımız birkaç okulumuz var. Yayladere ilçesi kırsalında ağır hasarlı binalarda.Bingöl Üniversitesi 4 milyon liralık tabanı olan mikrotremorun detaylı jeolojik etütlerini yapıyor tüm şehri kapsayacak bu anlamda 1300 ev hakkında ön bilgileri var. sahip olduğumuz tüm ekipman ve insan gücüyle bir an önce dönüşümü gerçekleştirelim ama bu dönüşüm kısa vadeli olmayacak.”

Kentteki yapıların yüzde 40’ının dönüştürülmesi gerektiğine işaret eden Gülgür, bu noktada belediyeye de iş düştüğünü söyledi.

Gülgür, “Riskli yapı envanterini her mahalle bazında adım adım yapacağız. Öncelikle Bingöl’de dönüştürülmesi gereken alanları, temel, yapı stoğu ve sınıfı ile birlikte belirlememiz gerekiyor. Riskli olanlar var. alanlar.” dedi.

Bingöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kadir Çintay, kentin fay hatlarının kesiştiği noktada yer aldığını belirterek, Bingöl ile ilgili bir an önce teknik rapor hazırlanmasını beklediklerini kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu