Haber

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, İslam Birliği’ne Vurgu Yaptı

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Müslümanların saflarını ve telaffuzlarını birleştirmeleri, İslam’ın birliğini savunmaları ve Müslümanların birliğine zarar verecek söz ve davranışlardan kaçınmaları gerektiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Erbaş, Suudi Arabistan İslami İşler, Davet ve İrşad Bakanlığı tarafından düzenlenen “İletişim ve Bütünleşme” konferansına katılmak üzere geldiği Mekke’deki konferansa ilişkin açıklamalarda bulundu.

İslam’ın bir güven ve barış dini olduğuna işaret eden Erbaş, “Cenâb-ı Hak diyor ki, ‘Ey iman edenler, birdenbire selâmete (İslâm’a) girin. Şeytana uymayın.’ Peygamber (s.a.v.) de, ‘Ümmet, birlik rahmettir, ayrılık, ayrılık azaptır’ buyurmuştur. Bunun için bütün Müslümanlar saflarını ve söylemlerini birleştirmeli, İslam birliğini korumalı, Müslümanların birliğine zarar verecek söz ve davranışlardan kaçınmalıdır.

“İslam şefkat, merhamet, adalet ve hoşgörü dinidir”

Konferansın Müslümanların birliğine, söz birliğine ve saflarına katkı sağlayacağına inandığını belirten Erbaş, konferansa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Hidayet ve huzurun ancak Kuran ve sünnete sarılmakla mümkün olabileceğini vurgulayan Erbaş, sözlerini şöyle tamamladı:

“Aslında Allah Resulü, ‘Size sımsıkı sarıldığınız sürece asla sapmayacağınız iki şey bıraktım. Bunlar, Allah’ın Kitabı ve Peygamberinin sünnetidir’ dedi. İslamiyet şefkat, merhamet, adalet ve hoşgörü dinidir.Ancak ne yazık ki bazı Müslümanların arasında gözyaşı ve kan görüyoruz.Bilindiği gibi bu üzücü durum sahih İslami kaynaklara dayanmamakta, yanlış anlaşılma veya yanlış anlaşılmadan kaynaklanmaktadır. Hidayet, muvaffakiyet, hak Allah’tandır. Size anlayış ve dosdoğru yolda sebat dileriz.”

haber-cicekdagi.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu